piątek, 3 sierpnia 2012

Ogrzewanie z miedzi wykonywane samodzielnie


Autorem artykułu jest Józef  Łuczak



Obecnie jeszcze popularne są instalacje centralnego ogrzewania  wykonywane z twardych rur miedzianych. Gdy mamy gotowy projekt, nachodzą  nas myśli wykonania tej instalacji samodzielnie? Czy jest to możliwe  zastanawiamy się, czy bylibyśmy w stanie zrobić  instalację centralnego ogrzewania samemu?
Jeżeli mamy chociaż podstawową wiedzę techniczną z metalurgii, wykonanie jej nie musi być aż tak  trudne, że niemożliwe do realizacji. Należy jeszcze tylko uzupełnić wiedzę o montażu rur centralnego  ogrzewania i opanować jedną z ważnych technik instalatorstwa, to jest  łączenie rur lutowaniem miękkim.

Jakie będą potrzebne narzędzia i materiały do pracy? Oczywiście  materiały będą wyszczególnione w projekcie, ile i jakich rur, kolanek,  trójników, grzejników, jaki kocioł i jego wielkość, wszystkie założenia,  przyszłe zalety i problemy powinny być zauważone w projekcie.

Natomiast  do wykonywania instalacji centralnego ogrzewania będziemy potrzebować  palnika, najlepszym będzie palnik przeznaczony do (tak zwanego)  miękkiego lutowania. Potrzebny będzie czyścik do rur miedzianych, specjalny drut cynowy do  lutowania, okrągła szczoteczka z drutu stalowego do czyszczenia  wewnątrz, mokra szmatka do wycierania po lutowaniu. Pasta do  lutowania miedzi, szara z zawartością cyny lub biała. Dla  początkującego lepsza jest szara bo widać przy podgrzewaniu moment  zabielenia się cyny na złączu lutowanym. Dobrze, jak będzie jeszcze  ucinak krążkowy do rur miedzianych, prace będą mogły posuwać się  szybciej a jakość wykonania instalacji będzie wyższej klasy. O gratowniku nie  wspomnę, grat po obcięciu rury, można usunąć nożem lub pilnikiem.

Rozpoczynamy od czyszczenia powierzchni, które będziemy chcieli ze sobą połączyć za pomocą lutowania. Ale bez  przesady z tym czyszczeniem, jeśli rury i kształtki są nowe wystarczy zetrzeć  lakier z powierzchni. Gorzej gdy rury są już  kilkuletnie, mocno obłożone patyną,   zaśniedziałe albo pomalowane farbą, w takim przypadku należy przyłożyć się do czyszczenia,  musi być widoczny  czysty kolor miedzi. Następną czynnością, będzie  pokrycie lutowanych części pastą, która chemicznie oczyszcza te  powierzchnie a także służy jako katalizator w reakcji chemicznej podczas  podgrzewania. Składamy części tak jak są potrzebne i przystępujemy  do lutowania, ale smarujemy pastą tyko te części, które będą lutowane  podczas tej sesji podgrzewania, nie wolno tego robić na zapas.

Łącze  należy tak podgrzewać palnikiem, aby temperatura była na nim  równomiernie rozprowadzona wówczas nie stworzy się (tak zwany) zimny  lut. Gdy zauważymy pojawianie się na kielichu kształtki zabielonego  krążka z roztopionej pasty przytykamy w to miejsce drut cynowy.  Roztopiona cyna powinna zostać wessana w szczelinę między  miedzianymi elementami. Wygaszamy palnik i powoli schładzamy połączenie  na powietrzu. Wilgotną szmatką wycieramy dopiero gdy temperatura  elementu opadnie do około 70-80°C. Wówczas złącze nie zmieni koloru  pozostanie w kolorze miedzi i cyny. Gdy złącze wystygnie całkowicie jest trudno je oczyścić.

I jeszcze jedna wskazówka. Podczas  podgrzewania, płomieniem palnika dotykamy złącze z jednej strony a z  drugiej dotykamy drutem cynowym testując temperaturę rury i złączki.  Takie postępowanie da pewność, że temperatura elementów łączonych  została osiągnięta i połączenie będzie prawidłowo wykonane. Przy łączeniu małych średnic 15 lub 18mm temperatura przechodzi  szybko na drugą stronę, trudniej jest z rurami o większym przekroju 22-28mm. Wykonując takie złącza trzeba podgrzewać kielich, i rurę na długości około 5-7cm.

Jeśli  te wskazówki będą w miarę stosowane, hydraulikiem wysokiej klasy nagle  nie będziemy, ale z pewnością uda się samemu wykonać połączenia w  miedzianej instalacji centralnego ogrzewania a może nawet wykonać całą  instalację. Dobrze by też było aby fachowiec nie musiał być wzywany na  konsultacje albo na wycinanie knotów. Pozdrawiam i życzę miłego  praktykowania.

---
    JŁ

http://instalacje-domowe-lj.blogspot.com/2011/07/budujemy-niezawodna-instalacje.html" target="_blank">Niazawodna kanalizacja

http://instalacje-domowe-lj.blogspot.com/2011/06/zbiornik-wyrownawczy-otwarty-do.html" target="_blank">Zbiornik otwarty do CO

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.plhttp://artelis.pl/artykuly/42597/ogrzewanie-z-miedzi-wykonywane-samodzielnie">www.Artelis.pl
>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz