czwartek, 16 sierpnia 2012

Grzejniki w instalacjach niskotemperaturowych


Autorem artykułu jest Katarzyna  Mencwal



Grzejniki w instalacjach niskotemperaturowych    Rosnące koszty ogrzewania skłaniają  właścicieli domów do podnoszenia  ich efektywności energetycznej.

Sposobów na to jest kilka, od poprawy izolacyjności cielnej, przez  zmianę źródła ciepła, do wymiany instalacji ogrzewczej. Coraz więcej  zwolenników zyskują niskotemperaturowe systemy ogrzewania.

Niższa  temperatura powietrza bowiem sprawia, że ulegają redukcji straty ciepła  przez przegrody. Temperatura wody w nowoczesnych systemach grzewczych  nie przekracza 55ºC, podczas gdy w tradycyjnych instalacjach trzeba ją  podgrzać niekiedy do ponad 80ºC. Mniejsze straty, to mniejsze  zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania.  (przyjmuje się, że niższa o 1şC temperatura to oszczędność rzędu 5%  energii) Obniżania temperatury obliczeniowej czynnika grzejnego w  systemach centralnego ogrzewania niesie tez za sobą  poprawę komfortu  cieplnego i jakości powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.
 
Najczęściej występujące ogrzewania niskotemperaturowe to: ogrzewania podłogowe,ogrzewania ścienne,ogrzewania sufitowe,płaszczyznowe ogrzewania powietrzne,ogrzewania konwekcyjne (o obniżonej temperaturze).
I ogrzewaniu konwekcyjnemu o obniżonej temperaturze warto poświęcić  więcej uwagi. Często bowiem w celu poprawy efektywności energetycznej  budynku użytkownicy decydują się na wymianę ogrzewania na  niskotemperaturowe. W przypadku zmian w istniejącym już budynku  zastosowanie, rekomendowanego  do systemów niskotemperaturowych,  ogrzewania podłogowego, ściennego czy sufitowego jest bardzo trudne,  pracochłonne i drogie, a często nawet niemożliwe.  Pozostaje więc inne  rozwiązanie, łatwiejsze i nie wymagające dużych nakładów pracy.   Modernizując  instalację c.o.  i  przystosowując ja do współpracy z  niskotemperaturowymi  źródłami ciepła  takimi jak, co raz bardziej  popularne kotły kondensacyjne,  pompy ciepła czy kolektory słoneczne,  można po prostu wymienić grzejniki  na modele przystosowane do pracy w  systemach niskotemperaturowych.
Wiodący producenci grzejników mają już w swojej ofercie produkty, które z  powodzeniem zastępują   grzejniki poprzedniej generacji, a co  najważniejsze pozwalając na ich bezproblemową wymianę.

Grzejniki do instalacji niskotemperaturowych są najczęściej aluminiowe,  rzadziej stalowe i są zaprojektowane tak, aby szybko reagować na sygnał z  termostatu i sprawnie emitować ciepło. Dzięki temu w ciągu kilku minut  rozkład temperatury w pomieszczeniu ulega wyrównaniu.
Najlepsze miejsce dla tego typu grzejników,  zapewniające optymalną  pracę, to,  podobnie jak w przypadku  tradycyjnych, ściana zewnętrzna  pod oknem. Ciepło emitowane przez tak zamontowany grzejnik ogrzewa  powietrze, niweluje efekt chłodnej powierzchni okna, szybko i jednolicie  ogrzewając całe pomieszczenie.
Cyrkulacja powietrza, zapewniająca odczucie komfortu cieplnego, to tylko  jeden z korzystnych aspektów stosowania grzejników  niskotemperaturowych. Stała cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu  sprawia,że mi występują nieprzyjemne przeciągi, ani obszary chłodu.
  Przy poprawnie funkcjonującej grzejnikowej  instalacji  niskotemperaturowej unikamy gwałtownej cyrkulacji powietrza w  pomieszczeniu a o za tym idzie unoszenia się kurzu, co ma znaczenie dla  alergików.  Poza tym w systemach niskotemperaturowych, cząsteczki kurzu  nawet jak osiądą na elementach grzejnych,  nie będą ulegać przypiekaniu i  powodować powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Zastosowanie grzejników w układach niskotemperaturowych pozwala nam  także uniknąć problemów z przesuszeniem powietrza w pomieszczeniu. Nawet  przy niskich temperaturach
zewnętrznych, takie grzejniki, pracując z pełną wydajnością, mają neutralny wpływ na poziom wilgotności powietrza.
I jeszcze jeden aspekt:  temperatura powierzchni grzejników pracujących w  systemach niskotemperaturowych jest bezpieczna dla użytkowników. (KM)
http://www.klimatyzacja.pl/" target="_blank">

---
    Opracowanie: redakcja portali branżowych http://www.ogrzewnictwo.pl/" target="_blank" title="www.ogrzewnictwo.pl">www.ogrzewnictwo.pl>, http://www.klimatyzacja.pl/" target="_blank" title="www.klimatyzacja.pl">www.klimatyzacja.pl
>Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.plhttp://artelis.pl/artykuly/28205/grzejniki-w-instalacjach-niskotemperaturowych">www.Artelis.pl
>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz