środa, 8 sierpnia 2012

Kolektory słoneczne - próżniowe czy płaskie?


Autorem artykułu jest Olive  Oil



Krótki artykuł pozwalający wybrać, które kolektory - płaskie czy próżniowe - są najlepsze! Należy pamiętać, że nie ma dobrego wyboru, jeżeli nie przeanalizuje się kilku determinantów.

Kolektory słoneczne to wymienniki pozwalające nam zaoszczędzić na ogrzewaniu ciepłej wody do 60% wydatków rocznie.
Dodatkowo  mogą wspomagać ogrzewanie domu - jednak tutaj są pewne ograniczenia. Po  pierwsze, najlepiej sprawdzają się w ogrzewaniu  niskotemperaturowym -  np. podłogowym, ściennym czy sufitowym. Tak zaprojektowane pozwalają  zmniejszyć koszty ogrzewania domu o około 30%.

Na rynku występują dwa główne typy  kolektorów słonecznych - płaskie i próżniowe. Różnią się one w  zamierzeniu wydajnością, jaką osiągają w okresie zimowym i okresach  przejściowych. Próżniowe - ze względu na zastosowaną izolację (próżnie)  mają mniejsze straty ciepła w wyniku niższej temperatury na dworze.  Płaskie - mają trochę niższą wydajność. Wobec tego czy zawsze lepiej  wybrać próżniowe? Otóż nie. Są różne determinanty, które pozwalają  dobrać najlepszy rodzaj solarów dla siebie.

1. Cena -  próżniowe są droższe, a przynajmniej te "dobre" próżniowe. Nie polecam  kolektorów rurowych w cenie zbliżonej do płaskich, ponieważ są gorszej  jakości, a ich "osiągi" w zimie nie spełniają oczekiwań. Dodatkowo warto  zwrócić uwagę na miejsce produkcji tych kolektorów - często firmy są  np. szwedzkie, ale produkcję mają w Chinach - wtedy na poszczególnych  rurkach mamy piękny napis Made In China

2. Sposób ogrzewania wody i domu - w przypadku, w którym dom ogrzewany jest z pieca c.o., to nie ma sensu  inwestować w kolektory próżniowe - w zimie i okresach przejściowych i  tak w piecu jest palone w celu ogrzania domu. I tym samym, jako produkt  uboczny, ogrzewa się nam też woda. Czy w takim razie jest sens kupować  kolektory próżniowe tylko po to, żeby mieć lepszą wydajność w zimie?

3. Odporność na gradobicie -  niestety, w naszym kraju grad zdarza się i to wcale nie rzadko.  Kolektory płaskie są zbudowane z hartowanego szkła i naprawdę bardzo  trudno je stłuc. Natomiast próżniowe - łatwiej. Zdarzały się przypadki  stłuczeń rur, natomiast o stłuczeniu płaskich nie słyszałam. Jeżeli  natomiast by do tego doszło, to łatwiej wymienić jedną rurę w kolektorze  próżniowym niż cały kolektor płaski. Łatwiej i TANIEJ.

4. Tryb urlopowy i tryb odśnieżania - czyli oddawanie ciepła przez kolektor. Kolektory próżniowe, ze  względu na specyficzną budowę, nie mogą oddawać ciepła "z powrotem" - co  może być potrzebne np. do rozpuszczenia zalegającego na nim śniegu.  Kolektory płaskie mają taką możliwość. Dodatkowo, w nowoczesnych  kolektorach płaskich można załączyć tryb urlopowy - w przypadku dłuższej  nieobecności w domu pompa w nocy pracuje odwrotnie - więc nie ma  możliwości przegrzewania się układu.


---
    www.moz-bud.pl
Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.plhttp://artelis.pl/artykuly/49331/kolektory-sloneczne-prozniowe-czy-plaskie">www.Artelis.pl
>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz