niedziela, 26 sierpnia 2012

Jak dobrać filtr do uzdatniania wody? Dla mieszkania, dla domu, dla biura.


Autorem artykułu jest Paweł  Bednik



Mnogość systemów uzdatniania wody oraz szczegółowa wiedza wymagana przy doborze odpowiednich filtrów może każdego przyprawić o zawrót głowy. Inne filtry montowane są w mieszkaniach, inne ma cały dom. Duże znaczenie ma pochodzenie i jakość wody uzdatnianej a także infrastruktura techniczna jaką dysponujemy.
Najważniejszym kryterium doboru odpowiedniego filtra do wody jest miejsce/lokal którym dysponujemy. Inne filtry przeznaczone są do mieszkań a inne do domów jednorodzinnych. Jeszcze inne filtry zamontujemy w biurze.

W przypadku mieszkania sprawa jest najłatwiejsza. Prawie wszystkie budynki wielorodzinne wyposażone są w wodę wodociągową. Sporadycznie tylko, posiadają własne ujęcie wody. W mieszkaniach wyposażonych w zimną i ciepłą wodę pobieraną z sieci miejskiej stosuje się zazwyczaj filtry podzlewozmywakowe. Te najlepsze oparte są na technologii odwróconej osmozy. Filtry są najczęściej montowane w szafce zlewozmywakowej. Oprócz zasilania w wodę wymagają one podłączenia do ścieków. Związane jest to z cyklicznym omywaniem membrany osmotycznej i wypłukiwanie brudnej wody do kanalizacji.
Odwrócona osmoza jest najlepszym sposobem pozyskiwania wody spożywczej.
Na zlewie montowana jest dodatkowa bateria przeznaczona do wody z filtra. W przypadku, gdy jesteśmy na etapie projektowania kuchni warto zwrócić uwagę na baterie wyposażone w trzy obiegi do wody: gorącej, zimnej i filtrowanej.

Wody ciepłej nie uzdatniamy. Istnieją tylko korpusy filtrów zawierające wkład mechaniczny.

Filtr do wody na cały dom
to sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.
Domy wyposażone w wodę wodociągową mogą posłużyć się wynikami badań udostępnianymi przed określoną stację wodociągową. Woda wodociągowa powinna spełniać wszystkie normy. W przeciwnym wypadku wodociąg powinien być zamknięty. Największe „grzechy” wody wodociągowej to:

- duża zawartość cząstek stałych tj: piasku, rdzy itp.

- nieprzyjemny zapach i smak wywołany zawartością chloru,

- duża twardość wody powodująca odkładanie kamienia na armaturze, sprzętach AGD oraz powstawanie kamienia kotłowego,

- sporadycznie woda wodociągowa zawiera żelazo pochodzące z absorpcji z rur stalowych,

Dobrej klasy system uzdatniania wody powinien niwelować wszystkie te niedoskonałości.

Uzdatniane wody pochodzącej w własnego ujęcia dla całego domu jest już sprawą bardziej skomplikowaną. Podstawową sprawą są badania fizykochemiczne lub/i biologiczne wody. Badania takie wykonują powiatowe stacje Sanepidu lub wyspecjalizowane laboratoria.
Dobór odpowiednich filtrów do wody zleży przede wszystkim od jakości wody w naszym ujęciu. Mówią o tym zwartości poszczególnych składników: żelazo, mangan, jon amonowy itp.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na dobór filtrów do wody jest rodzaj instalacji hydraulicznej jaką posiadamy. Chodzi u głównie o rodzaj hydrofora. Czy jest to hydrofor membranowy (zwany również przeponowym) czy z poduszką powietrzną.

Pewną pomocą mogą tu być specjalnie przygotowane Awatary, czyli proste programy, http://swiatfiltrow.pl/asystent.html" target="_self" title="program o doboru filtrów - bezpłatny">pomagające w doborze filtrów
. Na podstawie kilku/kilkunastu prostych pytań proponują odpowiednie rozwiązanie.
Podstawowym pytaniem o filtry do wody w biurze jest średnie, dzienne zapotrzebowanie na czystą wodę. W mniejszych biurach (2-10 osób) są systemy osmozy montowane w szafce pod zlewozmywakiem. Charakteryzują się odpowiednia wydajnością oraz niską ceną zakupu i eksploatacji.

W biurach, gdzie wymagana jest duża wydajność a dodatkowo możliwość wyboru wody zimnej, ciepłej czy letniej zaleca się stosowanie Zdrojów Wodnych. Są to dystrybutory wyposażone w pompy zwiększające wydajność, podgrzewanie oraz schładzanie wody.

---
    Pozdrawiamy

Zespół SwiatFiltrow.pl
Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.plhttp://artelis.pl/artykuly/33368/jak-dobrac-filtr-do-uzdatniania-wody-dla-mieszkania-dla-domu-dla-biura">www.Artelis.pl
>

3 komentarze:

  1. Sam dobór odpowiedniego filtra na pewno jest dość ważnym aspektem i moim zdaniem należy zrobić to dobrze. Ja także mam u siebie hydrofor, który działa bardzo wydajnie. Jak zresztą czytałem na stronie https://pytanieodom.pl/jak-podlaczyc-pompe-do-hydroforu/ to także już potrafię podłączyć pompę do hydroforu.

    OdpowiedzUsuń
  2. To są na pewno bardzo ważne sprawy i ja jeszcze chcę dodać, że również dobrze jest wiedzieć komu zlecić wykonanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Uważam, że bardzo dobrym wyborem jest skorzystanie z usług https://hydraulik.wroclaw.pl/instalacje-i-uslugi/instalacje-wodno-kanalizacyjne/ i ja tak właśnie zrobiłem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie przede wszystkim najbardziej istotną sprawą jest to aby właśnie całą instalacja wodna działała jak należy. Jak coś to wiem, że warto wezwać hydraulika z firmy https://rost.wroclaw.pl/ i jak najbardziej jest to bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń