poniedziałek, 17 września 2012

Zastosowanie falownika do pompy głębinowej


Autorem artykułu jest Waldemar  Bukalski



Nowoczesne pompy głębinowe mogą a nawet powinny być zasilane przez falowniki. Zastosowanie falownika daje wymierne korzyści takie jak: zmniejszenie zużycia pompy, dostosowanie ciśnienia w instalcji a co najważniejsze zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Surowa woda wydobywana jest ze studni głębinowych skąd trafia do zbiorników wyrównawczych i stacji uzdatniania wody. Zadaniem falownika jest utrzymywanie stałego ciśnienia wody w instalacji i w przypadku kiedy ciśnienie jest na stałym poziomie (bez spadków) po zaprogramowanym w falowniku czasie - "uśpienie" pompy czyli zminimalizowanie pracy pompy aż do jej wyłączenia. W chwili rozpoznania zmniejszenia się ciśnienia, falownik zostaje "obudzony" i przystępuje do pracy według wartości zadanej. W takim przypadku zastosować należy wbudowany w falownik regulator PID z odpowiednimi nastawami.

W przykładowej aplkacji do napędu pompy głebinowej zastosowano:
-falownik
-przetwornik ciśnienia 0...10Bar z wyjściem analogowym 4...20mA
Przetwornik ciśnienia zainstalowany został poprzez zawór odcinający bezpośrednio na wylocie ruruciągu, jego rolą jest zamiana ciśnienia wody na wielkość elektryczną. W tym przypadku jest to: 0 Bar=4mA a maksymalne ciśnienie 10 Bar=20mA. Oczywiście można zastosować przetwornik z wyjściem napięciowym 0..10V proporcjonalnie do ciśnienia.

Minimalna wartość 4mA pozwala na wykrycie uszkodzeń przetwornika lub przerwanie pętli prądowej (np. przez uszkodzenie kabla połączeniowego). W takim przypadku wartość prądu w obwodzie spada do zera i układ elektroniczny falownika wykrywa ten fakt powodując wyłączenie falownika i wyświetla odpowiedni komunikat.

W falowniku uruchomiony został regulator PID, zadaniem którego jest takie zarządzanie obrotami pompy aby utrzymać zadane ciśnienie w instalacji. Regulator ten posiada szerokie możliwości nastaw i jest bardo łatwy w podstawowej obsłudze. Dostarczane minimum sygnałów to:
- rzeczywista wartość ciśnienia w instalacji (z przetwornika ciśnienia)
- wartość zadana (w tym przypadku jest to zapamiętywana wartość podana z klawiatury falownika)

Zaletą prostoty tego zastosowania jest możliwość podawania wartości zadanej jako wartość rzeczywistą ciśnienia np. 5,5 Bar. Resztę "załatwia" falownik i regulator PID.

Po włączeniu zezwolenia na pracę falownika (START) falownik rozpoczyna pracę (zgodną z ustawioną rampą czasową wzrostu częstotliwości) dążąc do jak najszybszego ustalenia zadanego ciśnienia w instalacji w chwili osiągnięcia wartości zadanej zmniejsza i zwiększa obroty pompy tak aby utrzymywać stałe ciśnienie.

Jeżeli ciśnienie w instalacji utrzymuje się ponad zaprogramowany w falowniku czas (np. 10 minut) falownik obniża obroty do minimum a następnie przechodzi w stan "uśpienia" wyłącza się. Po obniżeniu się ciśnienia (wartość można programować) falwonik "budzi się" i praca pompy zaczyna się na nowo. Taka praca pompy pozwala zaoszczędzić nawet do 40% energii elektrycznej. Falowniki
obecnie produkowane zainstalowane w odpowiednich warunkach pozwalają na kilkunastoletnią bezawaryjną pracę.
---Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.plhttp://artelis.pl/artykuly/37098/zastosowanie-falownika-do-pompy-glebinowej">www.Artelis.pl
>

4 komentarze:

  1. Ja aż tak się na takich rzeczach nie znam więc ciężko mi stwierdzić czy tego typu elementy są potrzebne czy nie. Mi całkowicie wystarcza pompa głębinowa od dostudni.pl i jestem zdania, że działa znakomicie już tyle lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie takie rozwiązania są oczywiście bardzo istotne i ja jeszcze jestem zdania, że właśnie do takich prac na pewno dobrze jest wezwać sprawdzonego hydraulika. Jak coś to ja od siebie polecam fachowca z firmy https://hydraulikon.pl/ i jestem zdania, że to są bardzo ważne sprawy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Póki co ja jeszcze na takich kwestiach się nie skupiałam, ale chcę powiedzieć, że do wszelkich prac wodnych zawsze wzywam hydraulika. Dziś już wiem, że właśnie fachowiec z http://hydraulik.wroclaw.pl/ jest na pewno godny polecenia.

    OdpowiedzUsuń
  4. W przypadku awarii hydraulicznej, każda minuta jest na wagę złota, zwłaszcza gdy do czynienia mamy z przeciekami, które mogą prowadzić do większych uszkodzeń. Strona https://hydraulik-warszawa.pl/ oferuje szybką i skuteczną pomoc, co jest kluczowe w pilnych sytuacjach. Ich doświadczeni hydraulicy są dostępni o każdej porze dnia i nocy, co daje pewność, że pomoc nadejdzie, kiedy będzie najbardziej potrzebna.

    OdpowiedzUsuń